گزارش شهرآرا : لبخند خدا همین نزدیکی است

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گزارش شهرآرا از اقدامات خیران در بیمارستان روان‌پزشکی ابن‌سینا

لبخند خدا همین نزدیکی است...


سنت حسنه

شاید دیری نمی‌گذرد که هر جمعه بعد‌از‌‌ظهر پدرها و مادرها دست کودکان خود را گرفته، راهی بیمارستان دکتر حجازی شده و عصر روز جمعه خود را در کنار بیماران این بیمارستان که از مظلوم‌ترین و بی‌دفاع‌ترین اقشار جامعه هستند، سپری می‌کردند. بازدید از آسایشگاه بیماران روانی و ملاقات با بیماران یکی از سنت‌های دیرینه و مقدس مردم مشهد در روزهای تعطیل بوده است و خانواده‌های مشهدی کمک به بیماران روانی را یکی از وظایف اعتقادی خود به‌شمار می‌آوردند.

اما به مرور زمان با افزایش دل‌مشغولی‌های زندگی و پا‌گرفتن موسسات خیریه متعدد این رسم زیبا به دست فراموشی سپرده شده است و دیگر آن‌طور که باید و شاید، شاهد حضور پر‌مهر مردم در بیمارستان‌های ابن‌سینا و حجازی نیستیم.

در این میان گروهی از خیران مشهدی با انگیزه کمک به این بیماران و خانواده‌های آن‌ها و برای زنده نگه‌داشتن این سنت دیرینه نزدیک به یک سال است که با همکاری مسئولان بیمارستان، شورای مشارکت‌های مردمی بیمارستان ابن‌سینا را راه‌اندازی کرده‌اند و اقدامات هماهنگی را در این راستا انجام می‌دهند.احداث سالن کاردرمانی به همت خیران
یکی از اعضای شورای مشارکت‌های مردمی ابن‌سینا با بیان اینکه بیماران اعصاب و روان بی‌دفاع‌ترین قشر جامعه محسوب می‌شوند، اظهار می‌کند: این افراد بسیار مظلوم هستند، زیرا به حق و حقوق خود آگاه نبوده و حتی اگر هم بخواهند، نمی‌توانند اعتراض کنند.
وی با بیان اینکه خانواده بیماران اعصاب و روان هم از نظر هزینه‌ها و هم از نظر مشکلاتی که این بیماران دارند، بسیار تحت‌فشار هستند، می‌افزاید: به‌عنوان مثال، یک بیمار در ماه حداقل نود‌هزار تومان باید هزینه دارو پرداخت کند، علاوه‌بر اینکه هزینه بستری، شکستن لوازم خانه، ناتوانی در پیدا‌کردن کار و...‌ را هم باید در‌نظر گرفت.
این عضو شورا با بیان اینکه هر چه از مدت بستری بیمار در بیمارستان کاسته شود، میزان هزینه‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند، یادآور می‌شود: هر اندازه هم که بتوان این افراد را به کار یا فعالیتی مشغول کرد، علاوه‌بر اینکه از هزینه‌های درمانی کاسته می‌شود، خانواده نیز فضای آرام‌تری را تجربه می‌کند.
او از طرح، ساخت و اجرای پروژه مجموعه کاردرمانی از‌سوی شورای مشارکت‌های مردمی در این راستا خبر می‌دهد و می‌گوید: بیمار پس از طی دوره درمان و به‌دست‌آوردن حداقل مهارت‌هایی می‌تواند در طول روز وقت خود را در این مکان سپری کند. همچنین سرگرم‌کردن وی به یک مهارت علاوه‌بر اینکه زمان بازگشت بیماری را طولانی‌تر می‌کند، خانواده بیمار نیز آرامشی نسبی را تجربه خواهند کرد؛ علاوه‌بر این اگر بیمار بتواند در آن حرفه به درآمدزایی نیز برسد، کمک‌هزینه‌ای برای درمان خود خواهد بود.
این فرد نیک‌اندیش از اتمام مرحله گچ‌کاری و نصب در‌‌ها در فاز یک و دو این پروژه با همت خیران خبر می‌دهد و بیان می‌کند: به‌دلیل اینکه خیران از تخصص کافی در زمینه اجرایی، فنی و‌... برخوردار هستند، هیچ کارمزدی تاکنون پرداخت نشده است.
وی با بیان اینکه همه افرادی که در این راه گامی برمی‌دارند، تنها از سر عشق و برای کسب رضای خدا این کار را انجام می‌دهند، اظهار می‌کند: در‌حال‌حاضر برای ساخت دو سالن بانی خیر پیدا شده و کار در‌حال انجام است، اما دو سالن دیگر، مجموعه اداری و سالن چند‌منظوره ورزشی نیاز به حضور و عزم جدی خیران و افراد نیکوکار دارد.مدیر بیمارستان ابن‌سینا نیز با بیان اینکه، بیماران حاضر در این مکان، افراد عادی جامعه هستند که به دلایلی دچار مشکل شده و پس از طی دوره درمان باید بتوانند به جامعه و خانواده باز‌گردند، اظهار می‌کند: بیماری اعصاب و روان فقط ویژه افراد خاص نیست و برای تمامی افراد جامعه امکان ابتلا به این بیماری وجود دارد.
دکتر علیرضا میری با اشاره به اقدامات خیران در این بیمارستان می‌گوید: اگر خیران همراهی نکنند، کار پیش نمی‌رود؛ چراکه در‌حال‌حاضر هم به‌همت همین افراد دو سالن کاردرمانی هرکدام به مساحت ٤٨٠‌متر در‌حال احداث است که هزینه ابنیه و تاسیسات آن با استفاده از زیرساخت‌های‌ بیمارستان چهارصد‌میلیون تومان برای هر سالن برآورد شده است که به یاری خدا تا پایان خرداد‌ماه به بهره‌برداری می‌رسد.
وی به همکاری مشترک خیران و دانشگاه علوم‌پزشکی در ساخت یک مجتمع فرهنگی به مساحت ١٦٥‌متر نیز اشاره می‌کند و یادآور می‌شود: نیمی از هزینه ساخت این مجتمع معادل شصت‌‌میلیون تومان از‌سوی خیران، تامین و پرداخت شده است.
 

به کمک و مساعدت شهرداری نیازمندیم
وی با اشاره به مشکلات بیمارستان که نهاد شهرداری می‌تواند در حل آن‌ها موثر باشد، می‌گوید: نصب پل عابر پیاده برقی جلوی بیمارستان و همچنین نرده‌گذاری بولوار از نیازهای اصلی بیمارستان است؛ زیرا گاهی تصادفاتی در این ناحیه اتفاق می‌افتد که دلیل آن عبور بیماران، خانواده‌ها یا عیادت‌کنندگان از عرض خیابان است و در صورتی‌که بولوار نرده‌کشی نشود و پل عابر نیز برقی نباشد، بیمار اعصاب و روان حاضر به استفاده از پل نمی‌شود.
دکتر میری نیاز جدی بیمارستان به شهرداری را کمک در ایجاد فضای سبز عنوان می‌کند: بهبود و ارتقای فضای سبز موجود، مکانیزه‌شدن سیستم آبیاری، ایجاد مکان‌هایی برای ویزیت بیمار در فضای سبز، کار‌گذاشتن وسایل ورزشی پارکی در حد نیاز جلوی در‌ بخش‌ها، ایجاد فضای سبز محصور و فنس‌کشی‌شده برای بیماران خانم، احداث نیمکت در حد نیاز بیماران و عیادت‌کنندگان از دیگر نیازهای بیمارستان به کمک شهرداری است.
مدیر بیمارستان ابن‌سینا، از نیاز این بیمارستان به کمک شهرداری در تهیه امکانات فرهنگی، هنری و تفریحی یاد می‌کند و می‌گوید: در زمینه فرهنگی نیاز به احداث کتابخانه در بخش‌های بیمارستان برای بیماران، در زمینه تفریحی نیاز به امکانات شهری برای جابه‌جا‌کردن بیماران به مکان‌های تفریحی شهر و در زمینه رفاهی نیاز به صدور من‌کارت ویژه برای رفت‌و‌آمد رایگان بیمارانی که به‌طور مداوم به بیمارستان مراجعه می‌کنند، وجود دارد.
 
 

٩میلیارد و ٣٠‌میلیون تومان اعتبار طرح تحول نظام سلامت
وی به میزان اعتبارات طرح تحول نظام سلامت در سال‌٩٣ برای بیمارستان ابن‌‌سینا اشاره می‌کند و یادآور می‌شود: در این طرح کل اعتبارات بیمارستان ٩‌میلیارد و ٣٠‌میلیون تومان بود که از این میزان مبلغ ٣میلیارد و ٤٦٠‌میلیون تومان در هتلینگ و ارتقای کیفیت بخش‌ها، مبلغ ٥میلیارد و ١٧٠‌میلیون تومان در کاهش فرانشیز (کاهش پرداختی از جیب مردم) و مبلغ ٣٨میلیون تومان نیز در ارتقای کیفیت ویزیت (پرداختی به پزشکان) هزینه شده است.
میری با اشاره به اقدامات انجام‌شده از محل اعتبارات این طرح اظهار می‌کند: در طراحی کل بخش‌ها با اعتبارات هتلینگ تلاش شده است تا استانداردهای روان‌پزشکی مد‌نظر قرار گیرد و در این راستا اتاق‌های وی.آی.پی و اتاق‌های تایم‌اوت، کوچک‌کردن بخش‌ها از حالت ٨٠‌تا‌١٢٠‌بیمار به بخش‌های کوچک‌تر با ٤٠‌بیمار برای نظارت بیشتر و خدمت‌رسانی بهتر، بهبود و بازسازی کلی فضای داخلی بخش‌ها، بهبود سیستم‌های سرمایشی‌گرمایشی و هواسازها، بهبود اتاق‌های ویزیت و فضای زیست پرستاران و‌... از دیگر اقدامات انجام‌شده و در‌دست‌اقدام از محل اعتبارات هتلینگ است.لبخند خدا همین نزدیکی است...
با توجه به اینکه تنها در سال‌٩٣، تعداد بیماران بستری در بیمارستان حدود هفت‌هزار و پانصد‌نفر و بیماران سرپایی در درمانگاه‌های بیمارستان نیز حدود ٥١‌هزار نفر بوده است، در‌صورت کمک به ساخت پروژه کاردرمانی بیمارستان ابن‌سینا و حضور پررنگ و پرمهر خیران برای ادامه ساخت و تجهیز این پروژه، خانواده بیماران اعصاب و روان در مشهد می‌توانند با همت همشهریان خود حداقل ساعاتی را با آرامش سپری کنند و از بازگشت مجدد بیماری در کوتاه‌مدت جلوگیری به‌عمل آید.