گفتار درماني

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

آشنایی با گفتار درمانی و اختلالات گفتاری
دريافت فايل
       
گفتار و بیان چیست؟
سلسله ای از حرکات پیچیده و پشت سرهم عضلانی است که توام با تولید صدا می باشد و یکی از کارآمدترین ابزارها برای ابراز عقیده، انتقال افکار و احساسات و در کل برقراری ارتباط است,مانند مهارتهایی چون خواندن، نوشتن، پانتومیم و... که در ارتباط مؤثرند.
فرآیند گفتار و زبان نیز مانند دیگر مهارتهای انسان می تواند به علل مختلفی دستخوش تغییرات و آسیب و حتی دچار اضمحلال گردد. از جمله عوامل مؤثر در ایجاد اختلالات گفتار و زبان عبارتند از : کم شنوایی، شکاف کام و لب ,نقایص مادرزادی و ژنتیکی، مشکلات عصبی و عضلانی، صرع، اختلالات مربوط به حافظه،سکته ، ضربه به سر و .....

بهبودی و بازتوانی گفتار معمولاً بطور مستقیم با دارو درمان نمی شود. حداقل ما هنوز به آن مرحله از دانش نرسیده ایم. دارو معمولاً بطور غیرمستقیم و از طریق بهبود پیش نیازهای گفتاری مانند افزایش توجه و تمرکز و یا کاهش اضطراب و یا تنظیم مواد شیمیایی مغز باعث ارتقاء گفتار می شود. نتایج تحقیقات نشان داده است که بهترین و مؤثرترین راه، مورد هدف قرار دادن خودگفتار و تمرین روی الگوهای حرکتی گفتار است و اینجاست که نقش گفتار درمانی در بهبود اختلالات گفتار پررنگ می شود.
متخصصین این رشته با اجرای یک سری تکنیک های درمانی و با ارتباط مؤثر با دیگر متخصصین می توانند این افراد را تا رسیدن به حداکثر سطح بازتوانی گفتاری کمک نمایند.
 
تعریف گفتار درمانی : علمی است که به ارزیابی، تشخیص و درمان انواع اختلالات گفتاری می پردازد. اختلالات گفتاری شایع شامل لکنت، اختلالات تولید(اختلال در تلفظ صداها)، اختلالات صوتی، تأخیر در رشد گفتار و زبان، اختلالات گفتاری ناشی از فلج مغزی ، کم شنوایی،سکته های مغزی و .... می باشد.
لکنت زبان : اختلالی است که طی آن جریان روان گفتار با مکث، تکرار هجا و یا کشش های نابجا شکسته می شود و معمولاً همراه با انقباض عضلات اندامهای گفتاری یا در موارد شدیدتر دیگر اعضای بدن می باشد و شیوع آن در پسرها 3 برابر دخترها است.
نقص شنوایی : بدلیل اهمیتی که شنوایی در گفتار و تصحیح اشتباهات گفتاری دارد هر گونه اختلال در شنوایی بر گفتار اثر گذار خواهد بود. مشکلات گفتاری حاصله شامل اختلال در تولید صحیح صداها ، شناخت محدود، ذخیره واژگان محدود، اختلال صوت و ...
می باشد.
اختلالات صوت : شامل هر گونه اختلالی است که تارهای صوتی را درگیر می کند مانند اختلال در آهنگ صدا، زیر و بمی، و خشیومی بودن صدا، وجود اختلالات جسمی مانند وجود شکاف کام یا لب و یا بزرگ بودن بیش از حد لوزه ها و نیز کم شنوایی و همچنین استفاده ناصحیح از تارآواها می تواند باعث اختلالات صوت گردد.
اختلالات تولیدی : عبارتست از مشکل در بیان صحیح صداها که می تواند بصورت حذف یا جانشین کردن صدا باشد و در موارد شدید منجر به نامفهوم شدن گفتار
می گردد. علت آن می تواند بدلیل نقص ارگانیک در سیستم گفتار ، محیط نامناسب و یادگیری نادرست و یا زمینه ارثی داشته باشد.
تأخیر در رشد گفتار و زبان : اگر گفتار کودکی همزمان با سن تقویمی او پیش نرود دارای تأخیر در گفتار است . کودک طبیعی تا قبل از 1 سالگی تک کلمات را بیان می کند. تا 2 سالگی جملات دو کلمه ای و همینطور با افزایش سن ذخیره واژگان نیز بیشتر می شود. از علت های مسبب تأخیر می توان به عقب ماندگی ذهنی کم شنوایی، عوامل محیطی و مشکلات جسمی اشاره کرد.
زبان پریشی : به اختلال گفتاری ناشی از صدمه به سیستم مغزی گفته می شود که فرد قادر به ارتباط گفتاری با دیگران نخواهد بودو این اختلال عمدتاً در افراد بزرگسال بوجود می آید و علت آن ناشی از سکته ها تومورهای مغزی، تصادفات و... می باشد. فرد دارای گفتاری ناروان ، بی محتوا ، خطاهای تولیدی و فلجی می باشد.
 
                                                          تهيه کنندگان (کارشناسان گفتار درماني):
                             انوشه مسنن مظفری _ یداله برقبانی _ احمد پورمحمد _ مجتبی قصری - احمد پور محمد