بهداشت رواني

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
 
دريافت فايل
 بهداشت رواني به نحوه تفکر، احساس و عمل اشخاص بستگي دارد. افرادي که از بهداشت رواني برخوردارند نسبت به زندگي نگرش مثبت دارند و آماده برخورد با مشکلات زندگي هستند. در  مورد ديگران و خود احساس خوبي دارند.
در محيط کار و روابطشان مسئوليت پذير مي باشند زيرا وقتي از بهداشت رواني برخوردار باشيم انتظار بهترين چيزها را در زندگي داريم و آماده برخورد باهر حادثه اي هستيم.

 


چرا بايد در مورد بهداشت رواني بدانيم؟
 ما با آموختن ويژگي هاي بهداشت رواني بهتر مي توانيم به روح و روان متعادل و شاد دست يابيم و بهداشت رواني در بسياري از موارد مانند سلامت جسمي است و بايد به آن توجه کافي داشت .
بسياري از مردم برخي اوقات احساس افسردگي
مي کنند از همين رو نمي توان از همه ناراحتي هاي روحي جلوگيري کرده همان طور که از بروز همه بيماريهاي جسمي نمي توان ايمن بود.
بهداشت رواني و جسمي هر دو براي خوشبختي انسان ضروري اند. رسيدن به بهداشت رواني به هيچ وجه تصادفي نيست. همچنين فراموش نکنيم که اعتماد به نفس کليد بهداشت رواني است .
وقتي اعتماد به نفس بالا باشد از زندگي رضايت داريد، هدف هاي زندگي را مشخص مي کنيد. به آنها مي رسيد. براي حل مشکلات به خود اتکا مي کنيد، روابط سالم و قوي ايجاد مي کنيد، ناملايمات و پستي و بلندي هاي زندگي را مي پذيريد.
استرس يکي از واقعيت هاي زندگي است و برخورد مناسب با آن به شما کمک مي کند سالم بمانيد.
استرس بيش از حد مي تواند زيانبار باشد و در صورتي که استرس به هر دليلي طولاني شود مي تواند موجب فرسايش بدن شود که به زيان هاي جسمي مانند مشکلات قلبي و سردردها و زيان هاي رواني مانند افسردگي و اضطراب منجر مي شود.
روانکاوان براي مقابله با استرس و پيشگيري از ايجاد آن توصيه مي کنند موقعيت هاي پراسترس را محدود کنيد. وقت خود را تنظيم کنيد و با ديگران صحبت کنيد. تکنيک هاي آرام سازي را بياموزيد. عقل سالم در بدن سالم است را به خاطر داشته باشيد، ورزش کنيد، استراحت کافي داشته باشيد، از مواد غذايي مناسب استفاده کنيد، وزن خود را کنترل کنيد و با انسان هايي که داراي انر‍ژي مثبت و روحيه اي شاد مي باشند معاشرت کنيد.
خنديدن را فراموش نکنيد و خوش بين باشيد و به خدا توکل کنيد و به او ايمان داشته باشيد و به مقدرات و مشيت الهي اعتقاد داشته باشيد و نسبت به وقوع سختي ها بينش داشته باشيد.
- الا بذکر ا... تطمئن القلوب (سوره رعد ، آيه 28)
با اتکاء خداوند، دلهاي پريشان مطمئن و آرام خواهند شد.
- هوالذي انزل السکينه في قلوب المؤمنين (سوره فتح آيه3)
خداست که بر دلهاي مؤمنان سکون و آرامش مي بخشد.  
قرآن ثبات و آرامش را از آن کساني مي داند که قلبي سرشار از ايمان داشته باشند.
- الذين امنوا و لم يلبسوا بظلم اولئک لهم الامن
(سوره انعام، آيه 82)
امنيت خاطر و آسايش دل اختصاص به کساني دارد که برخوردار از ايمانند و پرده اي از ستم و بيداد بر آن نکشيده اند.
- الا ان اولياء‌ا.. لاخوف عليهم و لا هم يحزنون
(سوريه يونس ، آيه 62) 
نويسنده : اسماعيل حنيف زاده
نويسنده : محمد ابراهيمي